ORIENT
A grandiózus, egyedi látványvilágú színházi darab két felvonásos. Mindhárom közreműködő együttes - a világ hat legjobb ütőegyüttesei között számon tartott Talamba Ütőegyüttes Gödöllő, a számos hazai díjjal elismert Cimbaliband zenekar és a világrekorder FricskaTáncegyüttes - virtuozitása, zenei profizmusa, lendületes és újító szándékúművészi önkifejezése teret kap a műsorban, kiegészülve a két kiváló békéscsabai színművész Szomor György/Vasvári Csaba és Gubik Petra/Gábor Anita játékával.
...és tizennégyben kitört az I. világháború. Ledőlt Belgrádnál a Zimonyi híd, melyen keresztül az Orient Expressz száguldott a két kultúrát, Keletet és Nyugatot összekötni és megismerni szándékozó utazók tucatjaival.
A lehetőségek vonatja, amely egyúttal az elegancia, a kaland, a nagy utazás szimbóluma is. Különleges járat, az ismeretlen keresését, a távoli egzotikum felkutatását, megismerését jelképezi. Egy sínpár, mely összeköti Keletet Nyugattal. Egy zakatoló híd, mely átível folyókat, szakadékokat, akadályokat, nehézségeket.
...és ha elindulok, mindent itt hagyok, de ott mi vár, de ott ki vár, egy más világ, milyen világ...
...és tizennégyben ledőlt a Zimonyi híd, ezzel megszakadt valami, de jönnek újabb és újabb sínépítők, akik folyamatosan építik a nyugati és keleti életérzést összecsövező Orient Expresszünket, keresik a kalandot, és akadály-legyőző hidakat vernek akaratból, kíváncsiságból, megismerésből, elfogadásból.
Emberfeletti munka a sínépítőé, a vonatvezetőé, de az utazó dolga is embert próbáló, hisz időről időre felrobbannak alattunk a zimonyi hidak, alattunk tátonganak a szakadékok, s ez így lesz mindaddig, míg a megismerés, a megértés és az elfogadás erősebb nem lesz.
A ORIENT-show egy nagy utazás, virtuóz zenében, táncban, dalban elmesélve. Európai népek zenei- és tánckultúráját felvillantó könnyed utazás, de sokkal több is annál, hisz Zimonynál mégiscsak ledőlt a híd tizennégyben, és a háború is kitört. Vajon miért dőlnek le a hidak, vajon még meddig törnek ki a háborúk –kérdezi a rendező két felvonásban, a színház teljes eszköztárának hadba hívásával, briliáns zenészekkel, táncosokkal, látványos képekben elgondolkodva erről.
Zene:
- Szitha Miklós
- Grünvald László
- Unger Balázs
Dalszöveg:
- Zalán Tibor
- Szomor György
- Unger Balázs
- Unger Dóra
Forgatókönyv: Fekete Péter
Szereplők:
- Talamba Ütőegyüttes
- CimbaliBand
- Fricska Táncegyüttes
- Nő: Gubik Petra / Gábor Anita
- Férfi: Szomor György / Vasvári Csaba
- A Békéscsabai Jókai Színház táncosai
- (Farkas Boglárka, Litauszki Enikő, Török Tünde)
Ügyelő: Halász Péter
Díszlet/látványterv: Fekete Péter
Szcenikus: Egyed Zoltán
Hang: Szalacsi Attila, Varga Ádám
Fény: Haász Miklós
Jelmeztervező: Papp Janó
Videóanimáció, videógrafika: Vámos Zoltán, Szlávik Ágnes, Nagy Attila, Fekete Péter
Koreográfus: Moussa Ahmed, Darida Ildikó
Zenei vezető: Szitha Miklós
Rendező munkatársa: Koleszár Bazil Péter
Rendezőasszisztens: Gábor Anita
Társproducer: Kovács Balázs
Rendező: Fekete Péter
Az előadás időtartama: első felvonás 50 perc, a második 45 perc (20 perc szünettel)